Ďakujeme pán učiteľ Paulovič

Ján Pavlovič sa narodil 22.novembra 1938 v Starej Turej do evanjelickej rodiny záhradníka 

Jána Pavloviča  a jeho manželky Anny rodenej Volárovej ako prvorodený syn.  Pochádzal z piatich súrodencov. Neskôr sa narodili bratia Bohumír, Jaroslav, Ivan a Miroslav.  Základnú školu vychodil v Starej Turej.

Janko, alebo tiež Janík,  bol všestranne hudobne veľmi nadaný, preto ho otec dal zapísať do hudobnej školy na husle, ale zapísal sa na harmoniku. Okrem toho hrával v kostole ako samouk na organ, kde si spravil aj kantorský kurz. Hra na organe sa mu natoľko zapáčila, že si sám nacvičil skladbu Toccata J.S. Bacha,  s ktorou presvedčil aj Dr. Úradníčka, ktorý ho odporučil na štúdium na Štátnom konzervatórium v Bratislave. Vtedajšia doba mu nedopriala študovať jeho vysnívaný organ, ale absolvoval hru na kontrabas. Po ukončení konzervatória celý svoj život učil od školského roku 1962/1963 mladú generáciu v miestnej Ľudovej škole umenia, dnes Základnej umeleckej škole, a to aj niekoľko rokov  po odchode na dôchodok vo svojom pokročilom dôchodkovom veku a to postupne teóriu hudby, hru na akordeón, kontrabas, ale hlavne hru na klavír. Ako učiteľ vychoval veľa šikovných žiakov, s ktorými dosiahol významné úspechy na hudobných súťažiach, upravoval hudobné skladby pre žiakov a pre folklórne skupiny.

V mladom veku hrával na rozličných podujatiach Domu odborov so svojim Sextetom, absolvoval tisícky rôznych vystúpení, koncertov, pracoval v Zbore pre občianske záležitosti, hrával na svadobných obradoch, krstinách a jubileách.

Ako veľmi pracovitého, slušného i zodpovedného si ho z týchto podujatí iste pamätá i väčšina ľudí z mesta Stará Turá, ale aj širokého okolia.

Bol veľmi spoločenský, mal veľmi rád deti, ktoré učil a tiež deti svojich bratov. Miloval hudbu, prírodu, vychádzky, bicyklovanie a slobodu. Rodinu si nezaložil, ale v spoločnej domácnosti žil s priateľkou Ľudmilou,  ktorá mu bola celý život a najmä v posledných dňoch oporou.

 

Kolegovia zo ZUŠ a jeho žiaci nikdy nezabudnú na jeho nesmierny talent, ochotu spolupracovať a láskavé srdce.

Milý Janík navždy ostaneš v našich spomienkach a srdciach.

Kolektív súčasných a bývalých kolegov ZUŠ.

 

 

© 2023 | zusstaratura | Mapa stránok  |  RSS | Valid HTML 5! Valid CSS 3!
  • toplist